Lietuvos totorių religinio ir kultūrinio gyvenimo atgimimas dažniausiai siejamas su XX a. pirmos pusės periodu, būtent su 1920–1939 m. 1929 m. Vilniuje įsteigtas ir Totorių muziejus. Iki 1944 m. veikusio muziejaus ekspozicijos buvo turtingos ir įvairialypės Lietuvos totorių kultūros liudininkės. Po 1944 m. išbarstyti po įvairias saugyklas, muziejus, bibliotekas ir kolekcijas Totorių muziejaus eksponatai ilgainiui atgulė saugyklose.
Apie tarpukario Vilniuje Totorių muziejaus įkūrimo istoriją ir kolekcijos papildymą sužinome iš nedidelių straipsnių ir apybraižų, paskelbtų tuometinėje totorių spaudoje. Pirmaisiais muziejaus gyvavimo metais buvo išleistas „Muziejaus katalogas“ (Katalog Tatarskiego Muzeum Narodowego w Wilnie, 1929 m.). Katalogo duomenimis kolekcijoje buvo 104 eksponatai, tarp kurių dominavo nuotraukos, graviūros ir estampai, daugiausiai datuojami Pirmojo pasaulinio karo metais. Rinkinyje taip pat buvo keturi XVIII–XIX a. Koranai, vienas turkų kalba apie religines pareigas parašytas rankraštis (1423 m.), taip pat XVI a. dokumentai, surašyti rusėnų kalba bei 6 arabų monetos, datuotos XIII a.
Pranešime bus bandoma atskleisti Lietuvos totorių muziejaus reikšmę Lietuvos totorių kultūriniam gyvenimui ir muziejaus kolekcijos likimą po jo uždarymo.